Skip to content

892-894 S 19th

Newark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 15, 1998

Property Information

Block3014
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2SS2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,970
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
9%
Improvement Value:$125,400
91%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+2.0%
2024$5,141-0.2%
2023$5,149-1.7%
2022$5,240+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,970DeedBook 5541, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1922