Skip to content

862 S 19th St

Newark, NJ 07108

Built 2013
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block3014
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,504
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,300
5%
Improvement Value:$229,100
95%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+2.0%
2024$8,962-0.2%
2023$8,977-1.7%
2022$9,135+1.0%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-000431-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft3,504DeedBook 12522, Page 8610

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12365, Page 9497

Property Sale

Sale
$85,676
DeedBook 6341, Page 283