Skip to content

848 S 19th St

Newark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block3014
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,350
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
8%
Improvement Value:$125,900
92%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,218+2.0%
2024$5,115-0.2%
2023$5,123-1.7%
2022$5,214+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922