Skip to content

891-893 S 20th S

Newark, NJ 07104

Built 1917

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block3015.01
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,737
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,100
10%
Improvement Value:$130,000
90%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480-31.9%
2024$8,049+124.1%
2023$3,592-1.7%
2022$3,656+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,737DeedBook 20220, Page 28992Recorded3/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1917