Skip to content

249 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block3021
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class47
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,400
9%
Improvement Value:$167,400
91%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,990-38.7%
2024$11,404+66.2%
2023$6,863-1.7%
2022$6,984+1.0%
Property History
Sales13

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,544DeedBook 20211, Page 39419

Property Sale

Sale
$302,000
Sq Ft2,544DeedBook 20210, Page 72093Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 20180, Page 5145Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$58,950
DeedBook 12324, Page 8508

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 12120, Page 1046

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12088, Page 7781

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6127, Page 304

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5866, Page 404

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5439, Page 681

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5439, Page 681

Property Sale

Sale
$25,000

Property Sale

Sale
$25,000

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5103, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1923