Skip to content

66 Fabyan Pl

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block3075
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description3SF4UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,436
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,300
15%
Improvement Value:$142,000
85%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,362+2.0%
2024$6,237-0.2%
2023$6,247-1.7%
2022$6,357+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft4,436DeedBook 20230, Page 38998

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,560DeedBook 20230, Page 33749Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5886, Page 892

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5805, Page 880

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5708, Page 865

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5526, Page 126

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4839, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1917