Skip to content

66-68 Hedden Terr

Newark, NJ 07108

Built 1917
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 27, 2010

Property Information

Block3024
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,966
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,100
16%
Improvement Value:$189,700
84%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,587+2.0%
2024$8,418-0.2%
2023$8,431-1.7%
2022$8,580+1.0%
Property History
Sales5Foreclosures1

Foreclosure Case F-002288-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft5,966DeedBook 12252, Page 738

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 12191, Page 2315

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6101, Page 646

Property Sale

Sale
$6,500

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4997, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1917