Skip to content

151 Seymour AveNewark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Date
Mar 21, 1972

Property Information

Block3024
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,086
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
13%
Improvement Value:$145,400
87%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,351+2.0%
2024$6,226-0.2%
2023$6,236-1.7%
2022$6,346+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912