Skip to content

127 Seymour Ave

Newark, NJ 07108

Vacant Land

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block3024
Lot86
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class10
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$21,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$810-66.2%
2003$2,395+0.3%
2002$2,388+1.4%
2001$2,355+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft896DeedBook 20240, Page 14785