Skip to content

268 W Runyon St

Newark, NJ 07108

Built 1905

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block3030
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,329
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
38%
Improvement Value:$50,500
62%
Total Assessment$81,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,111+2.0%
2024$3,050-0.2%
2023$3,054-1.7%
2022$3,108+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft3,612DeedBook 20200, Page 77309

Property Sale

Sale
$42,500

From:

To:

Sq Ft2,329DeedBook 20180, Page 70133Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 5118, Page 354

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4847, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1905