Skip to content

259 W Runyon StNewark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block3031
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,388
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
15%
Improvement Value:$203,600
85%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,108+2.0%
2024$8,929-0.2%
2023$8,943-1.7%
2022$9,101+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft4,388DeedBook 5974, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$128,499
DeedBook 5764, Page 25