Skip to content

50-52 Ingraham Pl

Newark, NJ 07108

Built 1897
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block3033
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,980
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
20%
Improvement Value:$140,600
80%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,524-0.2%
2023$6,535-1.7%
2022$6,650-10.7%
2021$7,443+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,550
DeedBook 12145, Page 224

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5468, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1897