Skip to content

22-24 Ingraham Pl

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Apr 12, 1993

Property Information

Block3033
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,546
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
15%
Improvement Value:$188,900
85%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,242+2.1%
2024$8,075-0.2%
2023$8,088+1.3%
2022$7,985+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900

To:

Sq Ft4,546DeedBook 5258, Page 941

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5096, Page 188

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 4594, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1907