Skip to content

45-47 Ingraham Pl

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block3034
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,554
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
9%
Improvement Value:$333,500
91%
Total Assessment$367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,991+112.5%
2024$6,584-0.2%
2023$6,594-1.7%
2022$6,711+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,554DeedBook 20221, Page 6031

Property Sale

Sale
$209,000
Sq Ft2,554DeedBook 20220, Page 7216Recorded1/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900