Skip to content

24 Leo Pl

Newark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 8, 2002

Property Information

Block3038
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,946
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
16%
Improvement Value:$172,400
84%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+2.0%
2024$7,676-0.2%
2023$7,688-1.7%
2022$7,824+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,946DeedBook 5862, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1912