Skip to content

94 Leslie St

Newark, NJ 07108

Built 1927

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 27, 1996

Property Information

Block3042
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,962
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,200
14%
Improvement Value:$111,000
86%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+2.0%
2024$4,817-0.2%
2023$4,824-1.7%
2022$4,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft3,962DeedBook 5454, Page 7

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4885, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1927