Skip to content

26-28 Leslie StNewark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2008

Property Information

Block3042
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description3SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,918
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
14%
Improvement Value:$153,400
86%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,807+2.0%
2024$6,673-0.2%
2023$6,684-1.7%
2022$6,802+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6401, Page 257

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 6104, Page 245

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5189, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1917