Skip to content

105 Girard Pl

Newark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block3042
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,800
5%
Improvement Value:$309,000
95%
Total Assessment$324,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,352+190.6%
2024$4,250-0.2%
2023$4,257+4.3%
2022$4,082+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,608DeedBook 20221, Page 8478

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 20200, Page 63712Recorded7/10/2020

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5557, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1922