Skip to content

439-441 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Apartment

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
May 8, 2025

Property Information

Block3044.02
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3SF5UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,171
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
40%
Improvement Value:$180,000
60%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184-0.2%
2023$11,202-1.7%
2022$11,400+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$880,000

To:

Sq Ft1,171DeedBook 20250, Page 30952

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 6127, Page 867

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5926, Page 807

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 4700, Page 602