Skip to content

163-165 Hillside Ave

Newark, NJ 07108

Apartment

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block2701
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,073
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
29%
Improvement Value:$300,000
71%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,973+2.0%
2024$15,658-0.2%
2023$15,683-1.7%
2022$15,960+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

To:

Sq Ft1,073DeedBook 20220, Page 20843

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5870, Page 568

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5816, Page 826

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4520, Page 418