Skip to content

41 Homestead Park

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2012

Property Information

Block3044
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,528
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
24%
Improvement Value:$100,100
76%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,982+2.0%
2024$4,884-0.2%
2023$4,892-1.7%
2022$4,978+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 12239, Page 4965

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 5856, Page 116

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5763, Page 460

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5058, Page 609

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 4802, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1900