Skip to content

43 Homestead ParkNewark, NJ 07108

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block3044
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,506
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
17%
Improvement Value:$158,800
83%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275+2.0%
2024$7,132-0.2%
2023$7,143-1.7%
2022$7,269+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915