Skip to content

241-243 Clinton PlNewark, NJ 07108

Built 1921

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3047.01
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,817
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
16%
Improvement Value:$153,700
84%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,998+2.0%
2024$6,860-0.2%
2023$6,871-1.7%
2022$6,992+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921