Skip to content

270 Clinton Pl

Newark, NJ 07112

Built 1912

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block3623
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class45
Description2SF U.G.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,930
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
10%
Improvement Value:$259,400
90%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,960+2.0%
2024$10,744+68.3%
2023$6,385-1.7%
2022$6,498+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft4,930DeedBook 20220, Page 36031

Property Sale

Sale
$142,500
Sq Ft2,836DeedBook 20211, Page 6520Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5159, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1912