Skip to content

33 Bragaw Ave

Newark, NJ 07112

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block3047
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
11%
Improvement Value:$212,600
89%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+2.0%
2024$8,906+16.3%
2023$7,658-1.7%
2022$7,794+82.6%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,394DeedBook 20220, Page 55125

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 20180, Page 96168Recorded11/7/2018

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 20170, Page 89009Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$8,660
DeedBook 5281, Page 209

Property Sale

Sale
$12,050
DeedBook 5204, Page 87

Property Sale

Sale
$12,050
DeedBook 4846, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1920