Skip to content

24 Edmunds Pl

Newark, NJ 07112

Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block3047
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6451.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$13,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$502+2.0%
2024$492-0.2%
2023$493-1.7%
2022$502+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,800
DeedBook 5724, Page 852