Skip to content

10 Willoughby St

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jun 7, 2007

Property Information

Block3048.01
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage951
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,800
24%
Improvement Value:$84,800
76%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,244+2.0%
2024$4,160-0.2%
2023$4,167-1.7%
2022$4,241+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$234,000

To:

Sq Ft951DeedBook 12063, Page 8710

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6353, Page 650

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6100, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1925