Skip to content

89-91 Ivy StNewark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block4127
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage901
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,300
17%
Improvement Value:$87,700
83%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,031+2.0%
2024$3,952-0.2%
2023$3,958-1.7%
2022$4,028+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

To:

Sq Ft901DeedBook 6380, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1927