Skip to content

9 Shaw Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block3053.02
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,948
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,300
17%
Improvement Value:$135,400
83%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+2.0%
2024$6,103-0.2%
2023$6,113-1.7%
2022$6,221+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$182,500
Sq Ft2,486DeedBook 20200, Page 36122Recorded4/9/2020

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft2,486DeedBook 20200, Page 10340Recorded1/28/2020

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12013, Page 3011

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 6268, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1922