Skip to content

51-61 Willoughby StNewark, NJ 07112

Last Sale Date
Dec 26, 2017

Property Information

Block3053.02
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage998
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
2%
Improvement Value:$2,944,700
98%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$114,090+2.0%
2024$111,840-0.2%
2023$112,020-1.7%
2022$114,000-17.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,450,000

From:

To:

Sq Ft998DeedBook 20180, Page 3348Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$3,150,000
DeedBook 12341, Page 2514

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4686, Page 557