Skip to content

323-325 Lyons AveNewark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block3054
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class10
DescriptionBT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
92%
Improvement Value:$11,000
8%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,552+2.0%
2024$5,443-0.2%
2023$5,452+0.0%
2022$5,452+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 20210, Page 87303