Skip to content

194-196 Hobson St

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 30, 2010

Property Information

Block3062
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,115
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
18%
Improvement Value:$133,800
82%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,207+2.0%
2024$6,084-0.2%
2023$6,094-1.7%
2022$6,202+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft4,115DeedBook 12261, Page 1103

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 12163, Page 4329

Property Built

Built

Year Built: 1922