Skip to content

187-189 Dewey St

Newark, NJ 07112

Built 1921

Last Sale Price
$145,100
Last Sale Date
Nov 4, 2002

Property Information

Block3062
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
15%
Improvement Value:$167,900
85%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,481+2.0%
2024$7,333-0.2%
2023$7,345-1.7%
2022$7,475+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,100

To:

Sq Ft2,134DeedBook 5935, Page 548

Property Sale

Sale
$30,650
DeedBook 4563, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1921