Skip to content

54-56 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block3068
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
12%
Improvement Value:$215,600
88%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+2.0%
2024$9,134-0.2%
2023$9,148-1.7%
2022$9,310+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 6190, Page 864

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 5869, Page 834

Property Sale

SaleMulti
$29,500

Property Sale

SaleMulti
$29,500

Property Sale

SaleMulti
$29,500
DeedBook 4579, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1929