Skip to content

119-121 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 1997

Property Information

Block4276
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,106
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
12%
Improvement Value:$247,300
88%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,671+2.0%
2024$10,461-0.2%
2023$10,478-1.7%
2022$10,663+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5178, Page 675

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5022, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1930