Skip to content

77-79 Leslie St

Newark, NJ 07108

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2013

Property Information

Block3076
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
13%
Improvement Value:$162,600
87%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,108+2.0%
2024$6,968-0.2%
2023$6,979-1.7%
2022$7,102+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 12303, Page 3997

Property Sale

Sale
$76,750
DeedBook 5180, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1925