Skip to content

56 Fabyan Pl

Newark, NJ 07108

Built 1901

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block3076
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,826
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
16%
Improvement Value:$120,600
84%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+2.0%
2024$5,353-0.2%
2023$5,362-1.7%
2022$5,457+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft2,826DeedBook 20220, Page 43951

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5744, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 5667, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5533, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1901