Skip to content

22 Beverly St

Newark, NJ 07108

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block3076
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,969
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
15%
Improvement Value:$147,800
85%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,591+54.5%
2024$4,265-34.5%
2023$6,508-1.7%
2022$6,623+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft1,969DeedBook 20200, Page 16305Recorded2/11/2020

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 6305, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1915