Skip to content

21-23 Cypress St

Newark, NJ 07108

Built 1928

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Nov 18, 1992

Property Information

Block3078
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2SCB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,639
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
15%
Improvement Value:$139,900
85%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,294+2.0%
2024$6,170-0.2%
2023$6,180-1.7%
2022$6,289+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000

To:

Sq Ft3,639DeedBook 5239, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1928