Skip to content

97-99 Schley St

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Nov 20, 2018

Property Information

Block3084
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
20%
Improvement Value:$109,700
80%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,183+2.0%
2024$5,081-0.2%
2023$5,089-1.7%
2022$5,179+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft3,430DeedBook 20181, Page 6632

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5009, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1922