Skip to content

123 Schley St

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$18,120
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block3084
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,306
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
30%
Improvement Value:$61,400
70%
Total Assessment$88,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$3,358-6.0%
2014$3,573+3.7%
2013$3,444+4.7%
2012$3,291+16.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$18,120

To:

Sq Ft4,306DeedBook 20230, Page 54283

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5388, Page 31

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5059, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1922