Skip to content

604-618 S 13th(Block 311 Lot 36)Newark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Dec 16, 1997

Property Information

Block311
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage480
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,153+2.0%
2024$5,051-0.2%
2023$5,060-1.7%
2022$5,149+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft480DeedBook 5511, Page 413