Skip to content

580-582 S 12th St

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block312
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
7%
Improvement Value:$494,100
93%
Total Assessment$533,000

Sale
$0