Skip to content

569-571 So 11th St

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block312
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage942
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,800
10%
Improvement Value:$360,200
90%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,572+458.6%
2024$4,936-0.2%
2023$4,944-1.7%
2022$5,031+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft942DeedBook 20220, Page 90913

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12188, Page 6315

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5111, Page 885

Property Sale

Sale
$38,750
DeedBook 4705, Page 445