Skip to content

446 S 16th St

Newark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Price
$7,750
Last Sale Date
May 22, 1998

Property Information

Block319
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
87%
Improvement Value:$4,400
13%
Total Assessment$34,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,297+2.0%
2024$1,271-0.2%
2023$1,273-1.7%
2022$1,296+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$7,750

To:

DeedBook 4846, Page 291

Property Sale

Sale
$7,750
DeedBook 4846, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1910