Skip to content

472 South Orange Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$9,000
Last Sale Date
Jun 28, 1999

Property Information

Block320
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class10
DescriptionJM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,600
39%
Improvement Value:$202,000
61%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,535+2.0%
2024$12,287-0.2%
2023$12,307-11.3%
2022$13,881+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$9,000

To:

DeedBook 5626, Page 116