Skip to content

495 S 17th St

Newark, NJ 07103

Built 2002

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Sep 25, 2002

Property Information

Block326
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
18%
Improvement Value:$132,200
82%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,157+2.0%
2024$6,036-0.2%
2023$6,045-1.7%
2022$6,152+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft2,128DeedBook 5926, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$118,218
DeedBook 5822, Page 731

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5028, Page 267