Skip to content

471-495 Mayor Gibson

Newark, NJ 07107

Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block32
Lot18.01
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,270,000
96%
Improvement Value:$56,000
4%
Total Assessment$1,326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,428+2.0%
2024$49,433
Property History

Property Sale

Sale
$0