Skip to content

466-470 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07107

Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block646
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,200
19%
Improvement Value:$1,244,200
81%
Total Assessment$1,530,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,201+2.0%
2024$57,053-0.2%
2023$57,145-14.1%
2022$66,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0