Skip to content

547 15th Ave

Newark, NJ 07103

Apartment

Last Sale Price
$117,856
Last Sale Date
Dec 14, 2004

Property Information

Block331
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage355
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
35%
Improvement Value:$225,500
65%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,139+2.0%
2024$12,880-0.2%
2023$12,901-1.7%
2022$13,129+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$117,856

To:

Sq Ft355DeedBook 6151, Page 152